O nama

Udruženje za zaštitu softvera – LegaliS osnovano je od strane pravnih zastupnika softverskih kompanija u Beogradu, kao strukovno, nevladino i neprofitno udruženje, radi promovisanja i edukacije vezano za zakonito korišćenja softvera.

Naša misija je promovisanje i zaštita softverske industrije kroz podršku razvoju i primeni etičkih i legalnih standarda u vezi sa softverima. Težimo da stvorimo okruženje u kojem se intelektualna svojina ceni i štiti, omogućavajući inovacije i održivi razvoj softverske industrije.

Naša vizija je stvaranje zajednice koja prepoznaje vrednost intelektualne svojine i podržava razvoj sigurnih, pouzdanih i inovativnih softverskih rešenja, uz istovremenu zaštitu prava i interesa nosioca prava na softverima. Želimo da budemo lideri u promovisanju najboljih praksi u softverskoj industriji i da doprinesemo stvaranju okoline koja podržava poslovanje, uz poštovanje prava i integriteta softverske industrije. LegaliS želi postati ključna karika koja podstiče fer tržišnu konkurenciju, te podržava razvoj softverske industrije kroz edukacije i podizanje svesti kod šire javnosti o važnosti korišćenja legalnog softvera.

Ciljevi

Naši ciljevi predstavljaju temelj naše misije i usmeravaju nas ka postizanju održive i etičke softverske zajednice. Kroz saradnju sa članovima, partnerima i relevantnim interesnim grupama, radimo na ostvarivanju ovih ciljeva kako bismo pridoneli razvoju sigurnog, pravičnog i prosperitetnog okruženja za softversku industriju:

Podizanje svesti kod šire javnosti i edukacija o važnosti korišćenja legalnog softvera:

Jedan od glavnih ciljeva Udruženja LegaliS je podizanje svesti o značaju zakonite upotrebe softvera. Kroz edukativne radionice, predavanja i stručne publikacije, udruženje pruža podršku preduzećima i pojedincima u razumevanju pravnih aspekata softverskih licenci, promovišući odgovorno i sigurno poslovanje.

Zaštita prava intelektualne svojine nosilaca prava na softveru:

Snažno se zalažemo za zaštitu prava intelektualne svojine kako bismo osigurali da tvorci softverskih rešenja imaju pravnu i etičku podršku u zaštiti svojih inovacija. Ova inicijativa obuhvata podršku u slučajevima povrede autorskih prava, licenciranja i ostalih aspekata intelektualne svojine.

Promocija fer konkurencije kroz obavezu korišćenja legalnog softvera:

Aktivno radimo na promociji fer konkurencije u softverskoj industriji kroz promovisanje i podršku korišćenju legalnog softvera. Verujemo da je ovo ključno za održavanje zdravog poslovnog okruženja, podsticanje inovacija i omogućavanje jednakih šansi za sve učesnike.

Osnivači

Stefan Bojović

Stefan Bojović

Partner u MSA IP - Milojević, Sekulić Advokati

Stefan Bojović ističe se kao stručnjak u oblastima IT prava, softverskog prava, prava o nazivima domena, ugovornog prava, autorskih prava i prava intelektualne svojine uopšte. Sa dubokim razumevanjem pravnih aspekata digitalne sfere, Stefan pruža savete klijentima u skladu s najnovijim zakonodavnim promenama i industrijskim trendovima. Stefan je ključna figura u razvoju prakse MSA IP za borbu protiv piraterije, gde je njegov fokus na suzbijanju softverske piraterije. Njegov tim uspešno zastupa brojne vodeće softverske kompanije, pružajući im efikasnu pravnu zaštitu i doprinoseći smanjenju nelegalnog korišćenja softvera. Stefanova posvećenost integritetu softverske industrije i borba protiv piraterije označavaju ga kao stručnjaka čija stručnost i rad donose značajan doprinos pravičnom poslovnom okruženju u digitalnom svetu.

Oliver Radosavljević

Oliver Radosavljević

Partner u MMD Advokati

Oliver se ističe u oblasti korporativnog i kompanijskog prava, sa fokusom na sektore FMCG i energetike. Njegovo iskustvo obuhvata pravno savetovanje u oblasti prava konkurencije, usklađivanja sa pravom EU, zaštite potrošača, trgovine, usaglašenosti poslovanja i tržišnog nadzora. Oliver je posebno stručan u oblastima deklarisanja i sledljivosti proizvoda, kao i zaštite podataka o ličnosti. Njegova posvećenost pružanju pravnih rešenja koja odražavaju najviše standarde integriteta i transparentnosti čini ga ključnom figurom u pravnom sektoru. Oliverov rad se odlikuje sveobuhvatnim pristupom pružanju pravne podrške klijentima, prateći najnovije zakonodavne promene i pružajući strateške smernice za poslovni uspeh.

Stefan Lakićević

Stefan Lakićević

advokat

Stefan, Master prava intelektualne svojine i advokat, donosi bogato iskustvo u različitim granama prava. Oblast njegovog rada obuhvata područja radnog prava, zaštite potrošača, intelektualne svojine, stečaja, privrednog prava, imigracija, kao i zaštite podataka/GDPR. Sa posebnim fokusom na IT, softver, digitalnu imovinu, osnivanje preduzeća, akvizicije i opšta pravna pitanja kompanija, Stefan se ističe kao stručnjak koji pruža celovita pravna rešenja. Njegovo znjanje u oblasti prava intelektualne svojine, zajedno sa širokim spektrom pravnih veština, čini ga neophodnim resursom za pojedince i kompanije koje teže pravnoj sigurnosti i uspešnom poslovanju u digitalnom dobu.

Dragan Milić

Dragan Milić

advokat

Dragan Milić je specijalizovan za pružanje visokokvalitetnih pravnih saveta, dominantno u oblastima prava informacionih tehnologija, prava interneta, intelektualne svojine i zaštite podataka o ličnosti. Skoro dvodecenijsko iskustvo u pravu i advokaturi, čini ga jednim od pionira internet prava kod nas. Osnivač je advokatske kancelarije Milić, koja pruža usluge pravnim licima, uglavnom iz domena IT industrije, ali i drugih oblasti privrede. Učesnik je velikog broja konferencija i javnih nastupa, autor mnogih naučnih i drugih članaka, jedne monografije i predavač je na svojim autorskim seminarima i obukama, iz pravnih oblasti kojima se bavi. Angažovan je od strane mnogih kompanija, finansijskih institucija, udruženja i ustanova koje se bave edukacijom na obukama Data Protection Officer-a čije je angažovanje potrebno i preporučeno, u skladu sa Opštom uredbom o zaštiti podataka EU (GDPR).

Predsednik

Anja Cernoh

Anja Černoh

Anja Černoh je pravnica sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti intelektualne svojine i autorskih prava. Kao predsednica Udruženja LegaliS, aktivno se zalaže za podizanje svesti o značaju korišćenja licenciranog softvera i unapređenje pravnog okvira u ovoj oblasti.

Njena profesionalna angažovanost obuhvata praćenje i analizu javnih nabavki, pružanje podrške u zaštiti autorskih prava i saradnju sa nadležnim institucijama u borbi protiv nelegalne upotrebe softvera. Kroz aktivnosti Udruženja LegaliS, posvećena je edukaciji i savetovanju organizacija, institucija i privrednih subjekata, s ciljem promovisanja zakonite i odgovorne primene softverskih rešenja.

Saradnja

Udruženje ostvaruje svoje ciljeve kroz različite oblike saradnje sa ključnim sektorima:

Sektor tržišne inspekcije: Udruženje LegaliS aktivno sarađuje sa državnim institucijama, pružajući podršku u identifikaciji nelegalnog softvera. U saradnji sa Tržišnom inspekcijom razmenjujemo informacije o pirateriji i pružamo savetodavnu pomoć za prepoznavanje nelegalnih kopija softvera.

Kancelarija za javne nabavke: Pratimo javne nabavke, posebno one koje se odnose na računarsku opremu i softverske licence. Uočili smo praksu koja može omogućiti nabavku nelegalnih softverskih rešenja, zbog čega smo inicirali saradnju sa Kancelarijom za javne nabavke. Zajedno radimo na izradi smernica za sastavljanje tehničke dokumentacije, sa fokusom na legalna softverska rešenja.

Softverske kompanije i ovlašćeni distributeri: Saradnja sa softverskim kompanijama i ovlašćenim distributerima omogućava zajedničke aktivnosti za promociju legalne upotrebe softvera. Kroz ovu saradnju identifikujemo ključne probleme u industriji i pravovremeno preduzimamo akcije kako bismo ih rešavali u skladu sa najboljim praksama.

Advokatske kancelarije: Udruženje LegaliS sarađuje sa svojim osnivačima, advokatskim kancelarijama, u cilju razmene informacija o aktuelnim slučajevima piraterije. Ova saradnja omogućava efikasno prikupljanje i analizu dokaza u vezi sa nelegalnim softverom i doprinosi pravnoj borbi protiv piraterije.

Kako možemo pomoći?

Podrška u rešavanju izazova: Udruženje se posvećuje ostvarivanju sigurnije, brže, proverene i efikasnije komunikacije između nadležnih organa, učesnika i članova softverske zajednice. Pružamo podršku u rešavanju izazova koje naši članovi mogu susresti u složenom pejzažu softverske industrije. Naša misija je stvaranje okruženja u kojem se informacije dele brzo, a komunikacija je efikasna, čime omogućavamo našim članovima da se usredsrede na svoje inovativne napore.

Prilika za partnerstva: U okviru Udruženja za zaštitu softvera – LegaliS, članovi imaju jedinstvenu priliku da se povežu sa drugim stručnjacima i organizacijama koje se bave komplementarnim tehnologijama i oblastima. Partnerstva koja nastaju kroz naše Udruženje pružaju članovima mogućnost da prošire svoju mrežu, dele resurse i zajedno rade na inovativnim projektima. Ova saradnja ne samo da podstiče razmenu znanja već i doprinosi stvaranju sinergije između različitih delova industrije, što dovodi do boljih rešenja i inovacija.

Edukacija i obuke: Naše udruženje pruža širok spektar edukativnih i praktičnih sadržaja kako bismo podržali članove u razumevanju bezbednosti softvera i legalnog korišćenja softverskih rešenja. Ovo uključuje organizaciju radionica, treninga i obuka koje su fokusirane na razvoj znanja i veština potrebnih za očuvanje integriteta softvera. Smatramo da je edukacija ključna za stvaranje odgovornih korisnika softvera i unapređivanje nivoa bezbednosti u celokupnoj industriji.

Konsultacije i saveti: Uzimajući u obzir specifične potrebe i izazove svakog člana, nudimo personalizovane konsultacije i savete o bezbednosti softvera, zaštiti autorskog prava i drugim relevantnim oblastima. Naš stručni tim je tu da pruži podršku, podeli znanja i pomogne članovima da donesu informisane odluke. Članovi mogu računati na našu podršku prilagođenu njihovim potrebama.

Dokumenti

Ovde možete pronaći ključne dokumente koji definišu osnovne principe, ciljeve i rad našeg Udruženja. Transparentnost u našem radu nam je od suštinskog značaja, te smo odlučili da podelimo ove dokumente kako bi naši članovi, partneri i javnost mogli bolje razumeti strukturu i aktivnosti LegaliS udruženja.

Statut Udruženja:
Preuzmi Statut – Ovaj dokument predstavlja temeljni pravni okvir Udruženja LegaliS. Statut definiše ciljeve, članstvo, organe upravljanja, procedure donošenja odluka i druge ključne aspekte funkcionisanja našeg Udruženja. Pročitajte ga kako biste stekli uvid u osnovna pravila i principe po kojima funkcionišemo.

Pravilnici Udruženja:
Preuzmi Pravilnik o članstvu – Ovaj pravilnik reguliše uslove, prava i obaveze članova Udruženja LegaliS. Saznajte više o postupku prijema u članstvo, pravima i obavezama koje članstvo podrazumeva.